Hentbol Sporunun Tarihçesi Nedir? Detaylı Anlatım

Hentbol Tarihçesi

Hentbol her takımda 1 kaleci 6 oyuncu olmak üzere 7 oyuncu ile oynanan izlemesi ve oynaması çok zevkli bir spor türüdür. Hentbolda oyun 30’ar dakikalık iki devreden oluşur. İzleyicisinin ve oyuncusunun çok eğlendiği bir spor türü olan hentbolun tarihi çok eski dönemlere dayanır.

Hentbol tarihçesi çok eski dönemlerden gelmektedir. Antik Yunan döneminden izlerine rastlanan hentbol oyununun dünyanın en eski oyunlarından bir olduğu bilinmektedir. Antik Yunan ozanlarından Homeros’un eserlerinde 12 renkli bir topla oynanan, el kullanılan bir oyun olarak bahsedilmektedir. Hentbolun günümüzdeki kurallar ve oynanış bakımından en benzerlik gösteren formunun 1800’lü yıllarda bulunduğu bilinmektedir.  Günümüzdeki kurallara en yakın formunun Danimarka’da görülen hentbolun Danimarka dilindeki ismi “el topu” manasına gelen “haandboll”dur. Danimarka’da 19. yüzyılın başlarında oynanmaya başlanan hentbol 19. yüzyılın ortalarında Avrupa’ya yayılmaya başlamıştır. Çok sonraları da Türkiye milli takımı kurularak ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. http://www.bbtatlantaopen.com/ adresinden Hentbol tarihçesi ve hentbol bahis sitelerine en güvenilir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

hentbol sporunun tarihcesi nedir
hentbol sporunun tarihcesi nedir

1848 yılından başlayarak Avrupa’nın birçok ülkesinde oynanmaya başlayan hentbolun bilindik kurallarına en yakın kurallarını koyarak oynatmaya başlayan kişi Danimarkalı beden eğitimi öğretmeni Holger Nielsen’dir. Hentbol 1897 yılında Alman jimnastikçi Konrad Koch tarafından Almanya’da yaygınlaştırır. Almanya’da çok sevilen bir spor dalı haline gelen hentbolun ismi Konrad Koch tarafından “Rafboll” olarak değişir. Almanya’nın en sevilen sporları arasına giren hentbol oldukça popülerleşir ve izleyici kitlesini arttırır. 1910 yılında İsveçli spor insanı Charlie G. Wallstrom tarafından hentbol orijinal ismi olan “Handball” olarak adlandırılır.

İlk milletlerarası hentbol karşılaşması ise 1925 senesinde olmuştur. Bu karşılaşma sonrası evrensel bir nitelik kazanan hentbol sporunun ilk federasyonu 1926 senesinde kurulmuştur.1926 yılında kurulmuş olan Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF), hentbol sporunun kurallarını, oynama koşullarını, net bir biçimde belirler. İlk olarak 1934’te spor salonunda oynanmaya başlanan hentbol sporu daha öncesinde açık alanda, futbol sahasında oynanan bir spordur. 1934’ten sonra bir salon sporu olarak nitelendirilir ve hentbol spor salonlarında oynanmaya başlar. Hentbol sporunun ilk olimpik bir spor niteliğini kazanması 1936’da Berlin Yaz Olimpiyatlarında seyircinin karşısına çıkmasıyla olmuştur. Hentbolun ilk dünya kupası deneyimi ise 1938’de olmuştur.Halen günümüzde varlığını sürdüren hentbol oyununun Dünya Şampiyonaları her 4 yılda bir yapılmaktadır.